Core

Cvičení zaměřené na diastázu, pánevní dno, vnitřní břišní a zádové svaly, hluboký stabilizační systém HSSP.

Diastáza

Je rozestup přímých břišních svalů. Rozestup většinou vznikne:

  • těhotenstvím
  • častým sezením
  • přeposilování přímých břišních svalů
  • nesprávné zvedání těžkých břemen

Přední stěnu břicha tvoří svaly rectus abdominis, které jsou spojeny tkání nebo vazivem linea alba. V důsledku vnitřního tlaku během těhotenství se levá a pravá strana svalu oddělí, uvolněné vazivo linea alba je nedokáže udržet a mezi oběma půlkami se tak vytvoří mezera, která se obvykle táhne od hrudní kosti až k pupíku. Oslabené a málo elastické vazivo nedokáže udržet vnitřní orgány a ty se vzniklou mezerou vydouvají (to způsobuje povislé břicho nebo vydouvající se hřeben v oblasti pupíku, dobře viditelné to je v případě, když si lehnete na záda a zvednete nohy několik cm od země).

Pánevní dno

Je svalově-vazivový komplex nálevkovitého tvaru, připevněný ke stěně malé pánve a sbíhající se ke konečníku. Skládá se ze tří svalových vrstev, ale celkově plní zejména uzavírací funkci při kontrole vyprazdňování. Svaly pánevního dna mají tendenci v průběhu života (a zvláště u žen vlivem hormonálních změn) ochabovat, a proto bychom je měli pravidelně posilovat, chceme-li se vyvarovat inkontinenčním obtížím (nekontrolovatelný únik moči):

  • představuje podporu pro všechny orgány uložené v břišní a pánevní dutině
  • plní uzávěrovou funkci (svěrače konečníku, močové trubice) a podílí se tak na kontinenci
  • je součástí tzv. hlubokého stabilizačního systému, který je důležitý pro správné držení páteře
  • v souhře s bránicí napomáhá dýchání

Hluboký stabilizační systém HSSP

Hluboký stabilizační systém páteře (dále jen HSSP) je skupina svalů, jejichž hlavní funkcí je podpora stability páteře. Tyto svaly jsou uloženy hlouběji pod povrchovými svaly a jsou zpravidla malé. A právě z těchto 2 důvodů je jejich posilování mnohdy zanedbává.

Příčný sval břišní

Tento sval je uložen pod vnitřním šikmým svalem břišním a představuje nejhlubší vrstvu břišních svalů. Kromě stabilizační funkce, kterou mají všechny svaly HSSP, také funguje jako pomocný dýchací sval.

Multifidus

Tyto svaly snižují tlak působící na páteř tím, že ho rozkládají podélně do jejího okolí. Jsou důležité především při předklonu či úklonu. Pokud jsou oslabené, tlak na páteř se výrazně zvyšuje a snáze tak může dojít k jejímu poranění.

Bránice

Bránice je především dýchacím svalem. Má však i druhotnou funkci, a tou je právě stabilizace páteře. Z toho plyne, že stabilita páteře jde tedy zlepšit i obyčejným dýcháním do břicha.

Proč cvičit CORE?

  • SNÍŽENÍ ZÁTĚŽE NA PÁTEŘ
  • ZLEPŠENÍ STABILITY TĚLA
  • ZPEVNĚNÍ A VYTVAROVÁNÍ OBLASTI BŘICHA

Právě odsud se odvíjí každý náš pohyb, správné držení těla a celková stabilizace a naše síla.

CORE HSSP